Održan Dan uljarica u Brčkom: Poljoprivredni potencijal BiH – da li se možemo oduprijeti uvoznoj hrani?

Institut za razvoj i unapređenje poljoprivrede – IRUP Brčko i kompanija BIMAL održali su Dan uljarica na temu „Poljoprivredni potencijal BiH – da li se možemo oduprijeti uvoznoj hrani“.

Prirodni potencijal Bosne i Hercegovine, poljoprivredni podsticaji kao i saradnja sa velikim proizvođačima poput kompanije BIMAL mogu biti ključni elementi u borbi sa prevelikim uvozom hrane u prethodnom periodu.

„Domaći proizvođači svakodnevno nailaze na veliki broj različitih administrativnih i ekonomskih izazova, međutim, u saradnji sa institutima kao što je naš i povezivanjem poljoprivrednika sa predstavnicima vlasti pokušavamo da pronađemo zajednička rješenja koja će pomoći da se istakne značaj domaće proizvodnje i samim tim utiče na smanjenje uvoza hrane“ istakla je Azelea Suljkanović, direktorica IRUP-a Brčko.

Suljkanović je naglasila da ima posebno zadovoljstvo da već devetnaesti put zaredom IRUP i kompanija BIMAL d.d. tradicionalno okupljaju preko 150 poljoprivrednih proizvođača i zvaničnika na Danu uljarica. Ovaj događaj je jedinstvena prilika da se razmijene iskustva i da se govori o tome zašto je važno unapređenje domaće poljoprivredne proizvodnje jer kada dođe do velikih ekonomskih kriza kao što je bila COVID kriza ili sada sukob u Ukrajini, tada vidimo da uvoz hrane značajno utiče na cijene finalnih proizvoda. Imati svoju vlastitu domaću proizvodnju znači oduprijeti se velikim fluktuacijama cijena i očuvati svoje tržište, a posljedično i svoje potrošače.

„Poljoprivrednici na ovakvom događaju imaju mogućnost da direktno komuniciraju sa predstavnicima vlasti i dobiju odgovor na pitanja koja su od velikog značaju za njihovo poslovanje i opstanak u teškim tržišnim uslovima“ rekla je Suljkanović.

Učesnici panela bili su predstavnici Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH, Odjeljenja za poljoprivredu Brčko distrikta, te Ministarstva poljoprivrede Županije Posavske uz organizatora poljoprivredne proizvodnje. Razgovorom i interakcijom učesnika zaključeno je da se planskim uređenjem proizvodnje, te različitim podsticajima i subvencijama mogu stimulisati proizvođači kako bi se na bh. tržištu smanjio uvoz hrane.

Održan Dan uljarica u Brčkom: Domaća proizvodnja, prioritet u vrijeme krize

U organizaciji Instituta za razvoj i unapređenje poljoprivrede – IRUP Brčko i kompanije BIMAL održan je Dan uljarica na temu „Značaj domaće proizvodnje i zaliha hrane u vrijeme krize“. Poljoprivredni proizvođači su posle skoro dvije godine imali priliku da se na jednom mjestu sastanu i da razgovaraju sa predstavnicima resornih institucija o stanju u poljoprivredi.

„Na snagu i značaj domaće proizvodnje u najvećoj mjeri do sada podsjetila nas je kriza izazvana COVID-om. Samo sopstvena proizvodnja hrane može obezbijediti sigurnost za BiH, a jaka poljoprivredna proizvodnja i povećanje sirovinske baze je osnova za stabilnu prehrambenu proizvodnju“ rekao je izvršni direktor za ekonomska pitanja kompanije BIMAL Ševal Suljkanović.

Poljoprivredna proizvodnja u Bosni i Hercegovini, naročito kada je riječ o industrijskom bilju i kulturama uljarica ima prostora za razvoj. Za to je potreban skup mjera i podsticaja koji će ohrabriti proizvođače da uđu u sjetvu i povećaju zasijane površine, kažu poljoprivrednici.

„Dan uljarica postoji kako bi pružio priliku poljoprivrednim proizvođačima uljarica da dobiju informacije o zagarantovanom otkupu koji osigurava jedina domaća fabrika jestivog ulja BIMAL. Povećanjem sirovinske baze sjemena uljarica u BiH mi ćemo zajedno zaustaviti zavisnost od uvoza sirovine i pozitivno uticati na domaći agrar i zaštitu domaćih proizvođača“ dodao je Suljkanović.

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH, Odjeljenje za poljoprivredu Brčko distrikta, te Ministarstvo poljoprivrede Županije Posavske govorili su o aktivnostima koje resorne institucije sprovode kako bi unaprijedili stanje domaće poljoprivrede i stimulisali proizvodnju u trenutku poskupljenja repromaterijala.

Zaključak Dana uljarica je da se domaća poljoprivredna proizvodnja može razviti i tako osigurati adekvatnu sirovinsku bazu i zalihu hrane u krizama. Uz zajednički trud svih aktera koji učestvuju u ovom procesu, poljoprivrednici imaju veće šanse da se okrenu ka proizvodnji i jačanju domaće konkurentnosti. Za kraj, istaknuto je da domaća proizvodnja bez svijesti o kupovini domaćih proizvoda ne može sama izazvati bitne promjene u zemlji.

BIMAL prvi u proizvodnji prehrambenih proizvoda

Na 34. svečanosti dodjele nagrada u okviru projekta „100 najvećih u BiH“ fabrika jestivog ulja BIMAL nalazi se na prvom mjestu rang liste djelatnosti „Proizvodnja prehrambenih proizvoda“. Na osnovu pokazatelja iz finansijskog izvještaja za prošlu godinu, brčanska kompanija je još jednom lider u ovoj kategoriji.

„BIMAL zadržava status lidera kroz kvalitet svojih proizvoda, investicije i kontinurani razvoj u čemu učestvuju svi naši zaposleni. Poslovanje u prehrambenoj industriji se predugo odvija pod snažnim pritiskom koronavirusa, stoga je prvo mjesto u proizvodnji prehrambenih proizvoda jedan od pokazatelja da pripadnost BIMAL-a STUDEN Grupi omogućava stabilno poslovno okruženje“ rekla je Nataša Pucar, direktor Korporativnih komunikacija STUDEN Grupe.

Projekat „100 najvećih u BiH“ tradicionalno organizuju Poslovne novine u saradnji sa Vanjskotrgovinskom komorom BiH i bonitetnom agencijom LRC Sarajevo. Na osnovu pokazatelja iz bilansa stanja i uspjeha, bh. ekonomija je prestavljena u rang listama raspoređenim prema djelatnostima.

„Događaj „100 najvećih u BiH“ ima bitan uticaj na percepciju domaće privrede. Ovo je mjesto za prezentovanje uspješnih priča, rastućih biznisa i kompanija koje doprinose razvoju naše zemlje“ istakla je Pucar.

Brčanski BIMAL je jedina fabrika jestivog ulja u Bosni i Hercegovini, a proizvodi pod istoimenim brendom su jedini domaći proizvodi u kategoriji osnovnih prehrambenih namirnica. Kompanija posluje u okviru BIMAL Grupe koja osim proizvodnje u BiH, posjeduje i fabriku za proizvodnju jestivog ulja u Srbiji, u Somboru. Ulaganja u razvoj poslovanja rezultovala su širenjem kapaciteta i tržišta, čime se BIMAL proizvodi danas nalaze širom svijeta.

Stabilno poslovanje BIMAL-a

Iako je tekuća poslovna godina sveukupnoj prehrambenoj djelatnosti donijela značajne izazove, kompleksnost tržišta se posebno pokazala u uljarskoj industriji. Ipak, brčanski BIMAL je zahvaljujući strateškom planiranju poslovanja uspješno odgovorio na otežane uslove rada i nastavio sa pozitivnim trendom poslovanja.

Prema posljednjem šestomjesečnom izvještaju, BIMAL pokazuje stabilno poslovanje sa donekle smanjenim prihodima, ali uz realizaciju planiranih rezultata i polugodišnjom dobiti u iznosu od 2.436.066 KM.